Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-06-14

świadczenia

Niepełnoetatowcy z wyższą emeryturą? To zależy od TK

Trybunał Konstytucyjny odpowie na pytanie, czy pozbawienie rekompensat za tzw. pracę szczególną na część etatu jest zgodne z ustawą zasadniczą

Do Trybunału trafiła skarga konstytucyjna (sygn. akt SK 43/23) o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów, z których wynika, że pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (dalej: praca szczególna) wykonywanej w niepełnym wymiarze czasu pracy w ogóle nie wlicza się do okresu takiej pracy szczególnej, uprawniającego do nabycia rekompensaty z ustawy o emeryturach pomostowych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 164).

Prace szczególne to np. prace pod ziemią w górnictwie, niektóre prace w budownictwie, ale też niekiedy zatrudnienie w ochronie zdrowia. Z kolei rekompensata, o którą chodzi w skardze, to w istocie odszkodowanie za utratę możliwości uzyskania wcześniejszej emerytury z tytułu pracy szczególnej. Jest ono przeznaczone dla osób, które także nie nabędą prawa do emerytury pomostowej (bo np. nie spełniają wszystkich przesłanek ustawowych). Co istotne, nie jest to samodzielne świadczenie, ale dodatek do kapitału początkowego (przykład podany na stronie ZUS pokazuje, że może go zwiększyć aż o 30 proc.), który łącznie z nim podlega waloryzacjom. W efekcie prawo do tego dodatku przekłada się na wyższą emeryturę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00