Artykuł
zdrowie
Postępowanie dyscyplinarne wobec medyków pełne niejasności
Przedstawiciele kolejnych zawodów medycznych, np. protetycy słuchu oraz optometryści, będą mogli zostać pociągnięci do odpowiedzialności zawodowej. Projektowane przepisy budzą zastrzeżenia dotyczące ich interpretacji i stosowania
Projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych, nad którym pracuje Sejm, wywołuje spore kontrowersje. Co do jego ostatecznego kształtu nie mogą zgodzić się przedstawiciele różnych zawodów medycznych, z których część chciałaby zostać wyłączona z obowiązywania ustawy (sejmowa komisja zdrowia rekomenduje wykreślenie logopedów). Wygląda jednak na to, że ustawa może być problematyczna również dla pacjentów chcących zgłosić zastrzeżenia do pracy medyków.
Nowe zasady
Obecnie z odpowiedzialnością zawodową muszą liczyć się przedstawiciele zawodów posiadających swój samorząd, tacy jak pielęgniarka, lekarz, od niedawna również fizjoterapeuta. W ustawie o niektórych zawodach medycznych nie przewidziano powołania samorządu, ale wyznaczenie przez ministra zdrowia czterech rzeczników dyscyplinarnych oraz komisji odpowiedzialności zawodowej złożonej z przedstawicieli wszystkich zawodów objętych tą ustawą (patrz: infografika). Jeżeli pacjent uzna, że został pokrzywdzony w wyniku działania np. dietetyka czy protetyka słuchu, zyska nową drogę do dochodzenia swoich praw.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right