Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-04-27

Poradnia ubezpieczeniowa

  • Jakie skutki może mieć niezawiadomienie ZUS i płatnika składek, że nastąpiła zmiana miejsca pobytu w trakcie zwolnienia lekarskiego
  • Co powinien zrobić zleceniodawca, gdy jego zleceniobiorca pracujący także na etacie otrzyma zwolnienie lekarskie
  • Dlaczego renty z tytułu niezdolności do pracy nie można otrzymać tylko dlatego, że nie jest dłużej możliwe wykonywanie pracy zgodnej z wykształceniem

Otrzymałem długotrwałe zwolnienie lekarskie. Zamierzam wyjechać do moich rodziców poza miejsce mojego stałego zamieszkania. Nie wiem jednak, kiedy wrócę, może też pojadę w zupełnie inne miejsce. Czy za każdym razem muszę o tym informować ZUS? Czy jeśli tego nie zrobię, to stracę prawo do zasiłku chorobowego?

Nie, sam fakt niezawiadomienia ZUS o zmianie miejsca pobytu podczas niezdolności do pracy nie może stanowić podstawy odmowy prawa do zasiłku. Może się jednak do tego przyczynić.

Zgodnie z art. 57 ust. 5d ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa) ubezpieczony jest zobowiązany podać wystawiającemu zaświadczenie lekarskie adres pobytu w okresie czasowej niezdolności do pracy, jeżeli adres udostępniony na profilu informacyjnym wystawiającego zaświadczenie lekarskie lub znajdujący się w dokumentacji medycznej ubezpieczonego różni się od adresu pobytu w okresie czasowej niezdolności do pracy. Jak zaś wynika z ust. 5e tego artykułu, ubezpieczony jest zobowiązany poinformować o zmianie miejsca pobytu także płatnika składek oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie później niż w ciągu trzech dni od wystąpienia tej okoliczności. Jedyną sankcję za niedopełnienie tego obowiązku ustanawia ust. 5f, z której wynika, że w razie braku zawiadomienia o zmianie miejsca pobytu przyjmuje się, że zawiadomienie o terminie badania kontrolnego wysłane na adres pobytu, który widnieje w zgłoszeniu do ZUS, zostało doręczone skutecznie. W praktyce oznacza to, że gdy ZUS będzie chciał skontrolować zasadność wystawienia zwolnienia, to wyśle wezwanie na badanie pod taki adres, jaki został mu wskazany. Jeśli chory go nie uaktualnił, to ZUS przyjmie, że cały czas znajduje się pod adresem zamieszkania wskazanym w dokumentach zgłoszeniowych. W takim przypadku chory nie będzie wiedział o wezwaniu, nie stawi się na badaniu, a co za tym idzie – utraci prawo do zasiłku od następnego dnia po wyznaczonej dacie badania. Jednak gdy ZUS takiego wezwania nie wyśle, to samo niezawiadomienie o zmianie miejsca pobytu w trakcie choroby nie ma żadnych skutków dla ubezpieczonego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00