Artykuł
PROBLEM
Jak ustalać podstawę wymiaru zasiłków u nowo zatrudnionych pracowników
Pracownik został zatrudniony 1 stycznia 2023 r. na trzymiesięczny okres próbny. Ponownie został przyjęty do pracy, na nową umowę o pracę na czas określony, od 5 kwietnia. Zachorował 11 kwietnia (zwolnienie na 5 dni). Jak obliczyć mu wynagrodzenie chorobowe? Czy przyjąć wynagrodzenie z poprzedniej umowy?
odpowiedź
Nie. Jako podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy tu przyjąć uzupełnione wynagrodzenie za kwiecień. Wynagrodzenie z poprzedniej, zakończonej umowy o pracę nie podlega wliczeniu.
Nie zawsze z 12 miesięcy
Co do zasady okres, z którego oblicza się podstawę zasiłków z ubezpieczenia społecznego, wynosi 12 miesięcy poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy. Przyjmujemy tu wypłacone za ten okres wynagrodzenie w przeciętnej miesięcznej wysokości. Jednak nie zawsze okres zatrudnienia pracownika tyle wynosi. Pracownicy z krótszym stażem również chorują, a czasem niedyspozycja zdarza się już w pierwszym albo drugim miesiącu pracy. W takich szczególnych przypadkach podstawa wymiaru może być ustalana z okresu obejmującego mniejszą liczbę miesięcy. I tak, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych zatrudnienia, podstawę wymiaru zasiłku ustala się, przyjmując przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe tego zatrudnienia. Natomiast miesiąc, w którym pracownik został zatrudniony od pierwszego roboczego dnia miesiąca, traktuje się jako pełny kalendarzowy miesiąc zatrudnienia i wynagrodzenie za ten miesiąc przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right