Artykuł
PROBLEM
Czy i jak wliczać do podstawy zasiłku chorobowego nagrody uznaniowe
Zatrudniamy ponad 50 pracowników i mamy regulamin wynagradzania, w którym jest postanowienie o możliwości przyznania nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej, wzorowe wypełnianie obowiązków, kreatywność. O przyznaniu nagrody, jej wysokości i terminie wypłaty decyduje uznaniowo właściciel zakładu – pracodawca, po uzgodnieniu z kierownikami działów. Z praktyki wynika, że takie nagrody występują, ale nieregularnie – np. raz lub dwa razy w roku dla wyróżniających się pracowników, a czasem kilku, choć zdarza się, że nagrodę otrzymuje tylko jedna osoba. Czy nagrody powinny być uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłków?
odpowiedź
Jeśli w regulaminie wynagradzania nie znajduje się wprost zapis gwarantujący wypłatę nagrody również za okresy pobierania zasiłków, to powinna być ona uwzględniona w podstawie wymiaru zasiłków.
Świadczenie ze stosunku pracy
W słownikowym znaczeniu nagroda to pieniądze lub wartościowy przedmiot będące formą uznania lub wyróżnienia za osiągnięcia. W sferze kadrowo-płacowej nagrody również pełnią taką funkcję – są wyrazem docenienia i uhonorowania poczynań pracownika na rzecz firmy pracodawcy. W przeciwieństwie do premii nagrody charakteryzuje uznaniowość, która polega na decyzji pracodawcy, czy taką nagrodę przyzna czy nie, przy czym zawsze musi się ona wiązać ze szczególnymi osiągnięciami zawodowymi. Nagroda jest bowiem dodatkowym i szczególnym wyróżnieniem pracownika (czymś wyjątkowym), a nie stałym dodatkiem do wynagrodzenia przyznawanym wszystkim pracownikom bez wyjątku. Powyższe cechy nagrody mają znaczenie przy ustalaniu podstawy wielu innych należności i świadczeń ze stosunku pracy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right