Artykuł
uchwała
Obdarowany nie może sam sobie wpłacić gotówki
Fiskus ma rację w sprawie opodatkowania darowizn pieniężnych od najbliższej rodziny – stwierdził wczoraj w uchwale siedmiu sędziów Naczelny Sąd Administracyjny
Orzekł, że do zwolnienia z podatku takiej darowizny nie wystarczy wpłata pieniędzy na własny rachunek, nawet gdyby obdarowany czynił to w imieniu darczyńcy. Chodzi o sytuacje, w których darczyńca, zamiast wpłacić pieniądze na konto obdarowanego, przekazuje mu gotówkę. Następnie obdarowany sam wpłaca pieniądze na swój rachunek.
Z pytaniem prawnym w tej sprawie wystąpił do NSA rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek, bo w orzecznictwie sądów administracyjnych nie było jednomyślności, jak rozumieć warunek zwolnienia wymieniony w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Chodzi o wymóg „udokumentowania otrzymania darowizny dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy”. Rzecznik uważał, że w świetle tego przepisu obdarowany, aby skorzystać ze zwolnienia z podatku, może sam wpłacić na swoje konto gotówkę otrzymaną od darczyńcy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right