ZUS: jubileuszówka dla zwalnianego pracownika jest oskładkowana
I to także wtedy, gdy do jej nabycia zostało nie więcej niż 12 miesięcy. Nie ma w tym przypadku analogicznego zastosowania zasada dotycząca wypłaty tej nagrody osobom przechodzącym na emeryturę lub rentę
Dane o spowolnieniu gospodarczym są już faktem. Coraz częściej słyszy się o redukcjach załogi, a w niektórych firmach przeprowadzane są także zwolnienia grupowe. Na tym tle ZUS wydał w tym roku ciekawą interpretację indywidualną, która może zainteresować przedsiębiorców planujących przeprowadzanie takich zwolnień. ZUS w piśmie z 17 stycznia 2023 r., znak DI/100000/43/1315/2022, uznał bowiem, że w podstawie wymiaru składek należy uwzględnić wartości nagrody jubileuszowej wypłaconej pracownikom objętym zwolnieniami grupowymi w związku z rozwiązaniem stosunku pracy. Płatnik, który wystąpił z wnioskiem o interpretację, planował bowiem wypłacić jubileuszówki także zwalnianym pracownikom, którzy nabyliby prawo do tej nagrody w ciągu 12 miesięcy od zakończenia stosunku pracy.
Nie częściej niż co pięć lat
Nagrody jubileuszowe wypłacane pracownikom są przychodem ze stosunku pracy, a więc podlegają też co do zasady oskładkowaniu. Przepisy przewidują jednak pewien wyjątek. Zgodnie z par. 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (dalej: rozporządzenie) podstawy wymiaru składek nie stanowią nagrody jubileuszowe (gratyfikacje), które według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co pięć lat. Możliwość wypłacenia nieoskładkowanej jubileuszówki jedynie raz na pięć lat ma oczywiście zapobiec przyznawaniu pod ich pozorem zwykłych premii, nagród lub nawet rocznych podwyżek, bo przecież nic nie stałoby na przeszkodzie, aby nagrodę jubileuszową wypłacać co roku z okazji każdej rocznicy podjęcia pracy. Przeciwdziałać obchodzeniu przepisów o oskładkowaniu ma też zasada, że prawo do takiej nagrody musi wynikać z wewnętrznych przepisów określających stałe i klarowne zasady ich wypłaty, oraz sposób obliczania ich wysokości. Jeśli wypłata nagrody wynika z indywidualnej decyzji pracodawcy, nawet jeśli ma to miejsce nie częściej niż pięć lat i dotyczy grupy pracowników, nagroda będzie stanowiła podstawę wymiaru składek.