Artykuł
Kodeks pracy, ZUS, PPK – o czym się mówi i jakie są wątpliwości
Biura rachunkowe prowadzące obsługę kadrową mają wiele pytań o wykładnię nowych przepisów, a zwłaszcza tych o kontroli trzeźwości. Spokojne mogą już być natomiast o małych płatników i obowiązkowy profil na PUE ZUS. Wciąż możliwa jest dla nich papierowa forma dokumentów
prawo pracy
Doraźne kontrole trzeźwości
Jednym z celów najnowszej nowelizacji kodeksu pracy (w chwili oddania dodatku do druku ustawa czekała na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw) było przyznanie pracodawcom prawa do badania trzeźwości pracowników, a także na obecność w ich organizmie substancji działających podobnie do alkoholu. Obecnie pracodawca nie może przeprowadzić takiego badania bez zgody pracownika. Zastosowanie ma tutaj jedynie art. 17 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, zgodnie z którym stan trzeźwości pracowników można sprawdzać, gdy są spełnione dwa warunki:
- badanie odbywa się na żądanie kierownika zakładu pracy, osoby przez niego upoważnionej lub pracownika, co do którego zachodzi uzasadnione podejrzenie, że spożywał alkohol w czasie pracy lub stawił się do niej w stanie po użyciu alkoholu;
- badanie stanu trzeźwości pracownika przeprowadza uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego (np. policja), a zabieg pobrania krwi dokonuje osoba mająca odpowiednie kwalifikacje zawodowe.
Pracodawca nie ma natomiast możliwości doraźnego badania samodzielnie pracowników alkomatem. Zmieni się to wraz z wejściem w życie nowelizacji kodeksu pracy (14 dni od ogłoszenia nowelizacji w Dzienniku Ustaw).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right