Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2022-12-29

Ubezpieczenia: Co się zmieniło w 2022 r., a co nas czeka w 2023 r.

Na początku 2022 r. weszła w życie duża nowelizacja przepisów ubezpieczeniowych, która m.in. zaostrzyła zasady przyznawania prawa do świadczeń chorobowych. Jednocześnie rozwiązała jednak kilka problemów, które powodowały obowiązujące do tego czasu przepisy, a chodzi np. o pozbawienie prawa do świadczeń osób, którym ZUS rozłożył dług składkowy na raty. Prawdziwą rewolucją była jednak zmiana zasad obliczania składki zdrowotnej dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Polski Ład pozbawił większość z nich prawa do opłacania niskiej, zryczałtowanej składki.Ponadto w trakcie roku weszło w życie kilka innych, mniej rewolucyjnych, nowelizacji przepisów ubezpieczeniowych, a kolejne zaczną obowiązywać w nowym roku - dziś przedstawiamy przegląd najważniejszych ogłoszonych w Dzienniku Ustaw zmian.

SYSTEM UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH - ZASADY OGÓLNE

ROK 2022

Składki za zatrudnionych nielegalnie

W 2022 r. wprowadzono do ustawy systemowej zasadę, zgodnie z którą w przypadku stwierdzenia nielegalnego zatrudnienia w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 13 lit. a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2021 r. poz. 1100, 1162 i 1621) lub zaniżenia podstawy wymiaru składek pracowników składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe od wynagrodzenia z tytułu nielegalnego zatrudnienia oraz od części nieujawnionego wynagrodzenia nie obciążają ubezpieczonego i opłacane są w całości z własnych środków przez płatnika składek.

Dotychczas w takich przypadkach płatnik po zapłacie zaległych składek do ZUS mógł domagać się od pracownika równowartości składek, które wcześniej powinny być potrącone z wynagrodzenia pracownika.

Potrącenia zaległych składek

Od tego roku składki oraz odsetki za zwłokę, koszty egzekucyjne, koszty upomnienia i dodatkowa opłata nieopłacone w terminie podlegają nie tylko ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji lub egzekucji sądowej, lecz także potrąceniu ze świadczeń z ubezpieczeń społecznych wypłacanych przez ZUS. Innymi słowy - jeśli dłużnik organu rentowego nabędzie prawo do jakiegoś świadczenia z ubezpieczenia społecznego (np. emerytury), ZUS może potrącać zaległość z wypłacanego świadczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00