Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2022-12-05

Korekty podatkowe w VAT, CIT, TP i cłach

Zbliża się koniec roku, a wraz z nim w większości firm rozliczenia końcowe za cały 2022 r. To ostatnia chwila, aby jeszcze raz dokładnie przeanalizować wszystkie rozliczenia pod kątem dokonania ewentualnych koniecznych korekt rozliczeń, cen lub warunków umów. Tymczasem korekty nieustannie budzą mnóstwo wątpliwości interpretacyjnych zarówno w zakresie samej ich definicji, jak i poszczególnych warunków dla prawidłowego rozliczenia podatkowego. Ujęcie korekt w VAT i w rozliczeniach celnych to kolejne wyzwanie, a w przypadku zmiany pierwotnie fakturowanych cen pomiędzy podmiotami powiązanymi może wystąpić konieczność zaraportowania takiej korekty i jej uwzględnienia także w dokumentacji cen transferowych.

Na pytania dotyczące korekt odpowiadają eksperci MDDP prowadzący szkolenie „Korekty podatkowe w VAT, CIT, TP i cłach - wszystko, co trzeba wiedzieć przed zamknięciem roku”.

O co podatnicy pytają na szkoleniach

Podatek dochodowy od osób prawnych

problem Czy na potrzeby CIT płatności kwot wynikających z faktur korygujących muszą być realizowane na rachunki znajdujące się na tzw. białej liście?

odpowiedź Faktury korygujące mogą zwiększać (in plus) lub zmniejszać kwotę zobowiązania (in minus). Płatności wynikające z faktur korygujących in plus są realizowane przez nabywcę, natomiast w przypadku faktur korygujących in minus zwrot dokonywany jest przez dostawcę.

Jeżeli wartość transakcji zawieranej pomiędzy przedsiębiorcami przekracza kwotę 15 tys. zł, płatność musi być dokonana za pośrednictwem rachunku płatniczego. Ponadto, jeżeli transakcja jest realizowana przez podatnika VAT czynnego, nabywca powinien zweryfikować, czy rachunek znajduje się na tzw. białej liście. Niedopełnienie tego obowiązku - zgodnie z art. 15d ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1800; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 2180; dalej: ustawa o CIT) - skutkuje co do zasady brakiem możliwości zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00