Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2022-11-22

Kontrola i mrożenie

Lex Czarnek - wersja 2.0 - nadal zagraża działalności edukacyjnej organizacji pozarządowych. I prawu do wychowania dzieci w duchu pożądanym przez rodziców

Sejm przyjął 4 listopada ustawę o zmianie ustawy - Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw, która jest określana jako lex Czarnek 2.0. Jest to bowiem drugie podejście do zmian zainicjowanych przez ministra edukacji i nauki. Ustawa nie bez powodu budzi wiele zastrzeżeń i wątpliwości zarówno szkół, jak i organizacji społecznych biorących udział w procesie edukacyjnym. Obecnie pracuje nad nią Senat. Akt jeszcze przed końcem roku może trafić na biurko prezydenta. Wiele wskazuje na jego bardziej przychylne podejście, niż miało to miejsce w przypadku zawetowanej przez głowę państwa ustawy ze stycznia 2022 r. (lex Czarnek).

Powody weta

Prezydencka minister Małgorzata Paprocka w wywiadzie dla DGP z 9 listopada (DGP nr 217/2022) oceniła, że nowa wersja „znacząco różni się od tej, którą prezydent zawetował”. W ocenie Andrzeja Dudy najważniejszym celem jest bowiem wzmocnienie roli rodziców w decydowaniu o prowadzeniu zajęć przez organizacje oraz informowanie o przekazywanych podczas zajęć treściach. Minister podkreśliła też, że przyjęta przez Sejm ustawa ogranicza kompetencje kuratora, w tym w zakresie odwołania dyrektora szkoły.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00