Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2022-11-17

Poradnia ubezpieczeniowa

  • Jakie świadczenie może otrzymać ubezpieczony, który zachorował niedługo po powrocie ze świadczenia rehabilitacyjnego
  • W jakich przypadkach przedsiębiorca powracający z zasiłku macierzyńskiego nie będzie miał prawa do małego ZUS plus
  • Dlaczego prowadzący działalność nie powinien zgłaszać się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, jeśli jeszcze nie uregulował zaległości składkowych

Jesteśmy płatnikiem zasiłków. Nasz pracownik pobierał świadczenie rehabilitacyjne do końca października. Od 14 listopada stał się ponownie niezdolny do pracy, ale na inną chorobę. Czy i jakie świadczenia naliczamy pracownikowi?

W opisywanej sytuacji płatnik nie powinien naliczać pracownikowi żadnych świadczeń. Wynika to z obecnego brzmienia ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa). Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy zasiłkowej zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 (np. kwarantanny) ‒ nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży ‒ nie dłużej niż przez 270 dni. Po wyczerpaniu okresu zasiłkowego ubezpieczony może wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne. Zgodnie zaś z art. 18 ust. 1 ustawy zasiłkowej świadczenie to przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy. Orzeka o tym lekarz orzecznik ZUS, na podstawie tego orzeczenia ZUS wydaje decyzję o przyznaniu świadczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00