Artykuł
Całoroczny plan urlopowy: sprawdź, kiedy pracodawca ma go przygotować, w jaki sposób i dla kogo
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby był sporządzany na krótszy okres, np. na pół roku. Co więcej, czas, który obejmuje, może być zróżnicowany dla poszczególnych grup pracowników zakładu, inny dla robotników, inny dla zatrudnionych w biurze
Plan urlopów z jednej strony powinien uwzględniać oczekiwania pracowników, a z drugiej potrzeby pracodawcy, któremu zależy przede wszystkim na zapewnieniu ciągłości pracy. Plan taki jest zatem kompromisem między stronami. Może być przy tym korygowany zarówno na etapie jego tworzenia, jak i realizacji.
Z definicji stosunku pracy wynika, że obowiązkiem pracownika jest wykonywanie pracy dobrowolnie podporządkowanej w uzgodnionym miejscu i czasie pod kierownictwem zatrudniającego, a obowiązkiem pracodawcy zatrudnianie pracownika za wynagrodzeniem.
Pracownik musi mieć zapewnione odpowiednie warunki do regeneracji. Ma zatem prawo w szczególności do przerw w pracy wliczanych do czasu pracy, odpoczynków dobowych, tygodniowych, jak również do dłuższych okresów nieświadczenia pracy, tj. urlopów wypoczynkowych będących wyjątkiem od zasady, że wynagrodzenie należy się za pracę wykonaną.
!Pracodawca nie ma obowiązku tworzenia planu urlopów, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę albo nie działa u niego taka organizacja. W takich przypadkach pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem.
Prawo do urlopu wypoczynkowego jest wyłącznie uprawnieniem pracowniczym. Tym samym urlop wypoczynkowy nie przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie elastycznych form zatrudnienia ‒ takich jak umowy prawa cywilnego.
Urlop wypoczynkowy ma charakter coroczny, płatny, nieprzerwany. Ponadto pracownik nie może zrzec się tego prawa ani przenieść go na inną osobę. W zależności od stażu pracy pracownicy mają prawo do 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego w danym roku kalendarzowym. Dodatkowe uprawnienia urlopowe mogą przewidywać przepisy szczególne, np. dotyczące osób niepełnosprawnych lub inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right