Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2022-07-21

Poradnia BHP

  • Jaka kara grozi zleceniobiorcy za wniesienie alkoholu na teren zakładu pracy
  • Czy nauczyciele powinni być kierowani na badania sanitarno-epidemiologiczne
  • Jakie normy hałasu obowiązują w pomieszczeniach biurowych
  • Na jakich zasadach powinni być przeszkalani kierownicy przeprowadzający stanowiskowe szkolenia bhp

Zatrudniamy w naszej firmie nie tylko pracowników, lecz także zleceniobiorców. Jeden z nich przyniósł na teren zakładu pracy alkohol. Po zwróceniu mu uwagi stwierdził, że jest tylko zleceniobiorcą i nie obowiązują go zakazy dotyczące pracowników. Czy tak jest rzeczywiście? Czy możemy zastosować jakieś kary?

Stosownie do postanowień art. 16 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zabrania się wnoszenia napojów alkoholowych na teren zakładów pracy, stadionów i innych obiektów, w których odbywają się imprezy sportowe i rozrywkowe, a także obiektów lub miejsc objętych zakazem wnoszenia napojów alkoholowych. Nie ma przy tym znaczenia, czy dana osoba jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę czy też umowy cywilnoprawnej.

Co jednak ważne, przepisy nie przewidują żadnych sankcji za samo wnoszenie alkoholu na teren zakładu pracy. Może je wprowadzić sam pracodawca w regulaminie pracy (w stosunku do pracowników) lub w umowie cywilnoprawnej (w stosunku do osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenie) i przewidzieć odpowiednie kary. O ile w przypadku pracowników pracodawca jest ograniczony art. 108 kodeksu pracy, o tyle w przypadku umów cywilnoprawnych takich ograniczeń już nie ma.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00