O pracy w szczególnych warunkach przesądzi wreszcie PIP
Do tej pory, za sprawą wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego, inspekcja pracy nie mogła kwestionować wykazu takich stanowisk u pracodawcy. Dzięki nowym uprawnieniom kropkę nad i postawi już na etapie zatrudnienia, a nie później, gdy ktoś stara się o emeryturę pomostową
Rolę Państwowej Inspekcji Pracy wzmacnia nowelizacja ustawy o emeryturach pomostowych, która częściowo wchodzi w życie już 20 kwietnia 2022 r. PIP będzie mogła wreszcie zakwestionować kluczowy m.in. w sprawach o emeryturę pomostową wykaz stanowisk pracy w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze i nakazać jego uzupełnienie. To odpowiedź na dominującą od lat linię orzeczniczą sądów administracyjnych, która znacznie redukowała rolę inspekcji w tym zakresie.
Zamieszanie po wyrokach NSA
Teoretycznie bowiem podobne uprawnienia w zakresie emerytur pomostowych PIP otrzymała już w 2010 r. I w początkowym okresie dokonywała merytorycznej oceny charakteru pracy wykonywanej przez pracownika na określonym stanowisku pracy, aby móc ją zakwalifikować jako pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. PIP nakazywała umieszczenie stanowiska pracy w ewidencji albo wydawała decyzję o odmowie wpisu do niej.