Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2022-03-23

Przesuwanie pracowników samorządowych do zadań związanych z pomocą uchodźcom

Do pracy na granicy czy przy nadawaniu PESEL włodarz może wyznaczyć pracowników z innych wydziałów w urzędzie lub z innych jednostek komunalnych. Takie rozwiązania przewiduje pragmatyka samorządowa. Pomocna jest też specustawa o COVID-19

Do tej pory pracą związaną z nadawaniem numerów PESEL w mniejszych urzędach zajmowały się nierzadko dwie, trzy osoby. W obecnej sytuacji, ze względu na dużą liczbę uchodźców, którzy chcą zalegalizować swój pobyt w Polsce, to nie wystarcza. Samorządy pilnie poszukują rąk do pracy i zastanawiają się, czy do tego typu zadań można przesunąć pracowników z innych jednostek organizacyjnych gminy, np. ośrodków pomocy społecznej czy centrów usług wspólnych.

Wsparcie w sprawach z zakresu ewidencji ludności

Najszybciej do pracy z nadawaniem nr PESEL można skierować dotychczasowych pracowników urzędu, tych zatrudnionych w innych wydziałach. W tym przypadku do przesunięcia można zastosować art. 21 ustawy o pracownikach samorządowych (dalej: u.p.s.), który pozwala na czasowe powierzenie im wykonywania innej pracy. Przepis ten mówi, że jeżeli wymagają tego potrzeby jednostki, to pracownikowi samorządowemu można powierzyć na okres do trzech miesięcy w roku kalendarzowym wykonywanie innej pracy niż określona w umowie o pracę, zgodnej z jego kwalifikacjami. W okresie tym przysługuje mu wynagrodzenie stosowne do wykonywanej pracy, lecz nie niższe od dotychczasowego.

Czasowe powierzenie obowiązków

Odnosząc się tej regulacji, Sąd Najwyższy wskazał w wyroku z 12 kwietnia 2017 r. (sygn. akt I PK 345/16), że art. 21 u.p.s. przewiduje możliwość jednostronnej, czasowej zmiany treści stosunku pracy w zakresie stanowiska pracy. Zdaniem SN ewidentne podobieństwo tego przepisu do art. 42 par. 4 kodeksu pracy każe uwzględnić poglądy judykatury, zgodnie z którymi powierzenie innej pracy nie stanowi oświadczenia woli, lecz jest dokonywane przez wydanie polecenia. Ponadto do tego powierzenia nie mają zastosowania przepisy o wypowiadaniu umowy o pracę, nie musi być ono dokonane na piśmie ani zawierać uzasadnienia. Nie wymaga również uprzedniej konsultacji ze związkami zawodowymi, a pracodawca nie ma obowiązku informowania pracownika o możliwości odwołania do sądu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00