Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2022-03-10

Czas wyleczyć prawo z pocovidowych złogów

Dwa lata po wprowadzeniu pierwszych specustaw covidowych zabójczy wirus nie zniknął z naszego życia i nadal zbiera śmiertelne żniwo. Pojawiły się jednak szczepionki, zelżały restrykcje, a instytucje państwowe i prywatne dostosowały swój rytm działania do nowej rzeczywistości. Prawo jak zwykle pozostało z tyłu. Podpowiadamy, które przepisy uchwalone w reakcji na pandemię trzeba uchylić, bo ich obowiązywanie przynosi więcej szkód niż korzyści. Dziś część trzecia.

Pandemiczne prawo pracy do poluzowania

prawo pracy

Limity odpraw dla zwalnianych pracowników, ułatwienia w wymawianiu lojalek, furtki do obchodzenia zakazu handlu - to tylko przykładowe przepisy covidowe, które nie mają już uzasadnienia.

Odprawy pracownicze

Jeśli firma, która odnotowała odpowiedni spadek obrotów gospodarczych (co najmniej o 15 proc. w ciągu dwóch miesięcy lub o 25 proc. w ciągu miesiąca po 31 grudnia 2019 r.), będzie chciała zwolnić pracownika, to jego odprawa, odszkodowanie lub inne świadczenie związane z odejściem z firmy nie może przekroczyć 10-krotności minimalnego wynagrodzenia (a nie 15-krotności, co przewidują przepisy o zwolnieniach grupowych). Taki zaostrzony limit mógł być uzasadniony w

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00