Członkowie komisji antyalkoholowych jednak ze składką zdrowotną
Nowa wykładnia Ministerstwa Zdrowia spowodowała, że stanowisko w tej sprawie zmienił także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wynika z niego, że powołani do tych organów podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu
W papierowym wydaniu dodatku Ubezpieczenia i Świadczenia z 24 lutego 2022 r. ukazał się tekst „Członek komisji antyalkoholowej bez składki zdrowotnej” (DGP nr 38), w której nasz ekspert ‒ biorąc pod uwagę stanowisko ZUS oraz dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej ‒ wyjaśniał, dlaczego członkowie tych komisji nie podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu. Z publikacją tego materiału zbiegła się jednak publikacja stanowiska Ministerstwa Zdrowia, które stało się podstawą do zmiany dotychczasowej wykładni przepisów prezentowanej przez ZUS. Dlatego zdecydowaliśmy o zdjęciu materiału z wydania internetowego, a dzisiaj przedstawiamy aktualną wykładnię przepisów wraz z przebiegiem jej zmian.
Komisja komisji nierówna
Z 1 stycznia 2022 r. wszedł w życie art. 66 ust. 1 pkt 35a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (dalej: ustawa), zgodnie z którym obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie. Z uzasadnienia do ustawy nowelizującej (Polski Ład) wynika, że twórcy nowych przepisów chcieli objąć tym ubezpieczeniem przede wszystkim członków zarządów, ale także członków komisji rewizyjnych, członków komisji egzaminacyjnych oraz, co budzi wciąż największe wątpliwości, prokurentów. Jak czytamy w uzasadnieniu, objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym tej grupy osób będzie skutkowało zapewnieniem dodatkowych środków w systemie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego oraz pełniejszą realizacją zasady solidaryzmu społecznego.