Porada
Poradnia rachunkowa
Jak ująć w księgach dopłaty do wypoczynku pracowników W jaki sposób zaewidencjonować podatek od środków transportu Kiedy należy się ekwiwalent z tytułu niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego
Dopłacamy do ferii zimowych dzieci pracowników. W jaki sposób zaewidencjonować operacje z tym związane?
W pytaniu nie podano, z jakich środków są realizowane dopłaty - czy z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ZFŚS), czy ze środków obrotowych, co ma w tym przypadku zasadnicze znaczenie. I tak operacje gospodarcze związane z dopłatą do wypoczynku pracowników i ich rodzin sfinansowaną z ZFŚS wymagają następujących zapisów w księgach rachunkowych pracodawcy:
1. Przyznanie dopłaty do wypoczynku pracowników i ich rodzin:
- Wn konto 85 „Fundusze specjalne” (ZFŚS),
- Ma konto 23 „Rozrachunki z pracownikami”.
2. Pobór ewentualnej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu dopłaty do wypoczynku pracowników:
- Wn konto 23 „Rozrachunki z pracownikami”,
- Ma konto 22 „Rozrachunki publicznoprawne” (PIT),
a) wpłata zaliczki na podatek dochodowy do urzędu skarbowego: Wn konto 22 „Rozrachunki publicznoprawne” (PIT); Ma konto 13 „Rachunki bankowe”.
3. Wypłata dopłaty do wypoczynku po ewentualnym pomniejszeniu o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych:
- Wn konto 23 „Rozrachunki z pracownikami”,
- Ma konto 13 „Rachunki bankowe” (rachunek ZFŚS).
Na gruncie podatku dochodowego wartość otrzymanych przez pracownika rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 1 tys. zł podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych. Ponadto takiemu zwolnieniu podlegają również dopłaty do wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu - dzieci i młodzieży do lat 18 z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, niezależnie od ich wysokości (art. 21 ust. 1 pkt 67 i pkt 78 lit. a ustawy o PIT).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right