Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2022-02-09

Mniej przedszkoli i szkół do likwidacji

Do kuratoriów trafia dużo mniej niż wcześniej wniosków o zgodę na wygaszenie placówki oświatowej. To zastanawiające, bo ten rok jest ostatnią szansą na przeprowadzenie tej operacji w miarę bezproblemowo

Samorządy od lat prowadzą batalie o likwidację małych szkół, w których uczy się np. kilkudziesięciu uczniów. Potrzebują do tego pozytywnej opinii kuratora, a o taką nie jest łatwo, bo obecny resort edukacji prowadzi politykę utrzymywania placówek oświatowych za wszelką cenę. Zgody są wydawane tylko w przypadku bardzo małej liczby uczniów lub całkowitego braku naboru. Jako takie szanse na zamknięcie placówki mają małe miejscowości, w dużych miastach jest to wręcz niemożliwe.

Zgodnie z przepisami organ prowadzący szkołę lub inną placówkę oświatową jest zobowiązany zawiadomić kuratora oświaty o zamiarze jej likwidacji lub przekształcenia na sześć miesięcy wcześniej, czyli do końca lutego. Jak sprawdził DGP, w tym roku takich wniosków jest wyjątkowo mało. To dziwne, bo w przyszłym roku taka operacja może być jeszcze trudniejsza z dwóch powodów - wyborów samorządowych (decyzje o zamknięciu placówki oświatowej nie przysparzają włodarzom popularności) oraz wejścia w życie lex Czarnek, którego przepisy sprawiają, że likwidacja lub przekształcenie szkoły lub przedszkola będzie niemal niemożliwe i przysporzy wielu wątpliwości prawnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00