Porada
Rewolucja podatkowa a księgi rachunkowe
Jak w świetle ostatnich zmian należy ująć składkę zdrowotną przedsiębiorcy, który prowadzi księgi rachunkowe?
Zasadniczo składka zdrowotna, podobnie jak składki na ubezpieczenia społeczne i sam podatek dochodowy z działalności, jest osobistym obciążeniem przedsiębiorcy. Często jednak się zdarza, że wszystkie te należności są płacone z konta firmowego, a wówczas wartość tych rozliczeń publicznoprawnych należy zaksięgować jako należność od przedsiębiorcy (czy wspólnika spółki osobowej). Może to być zapis:
- Wn „Pozostałe rozrachunki - rozrachunki z tytułu ZUS, NFZ”,
- Ma „Rozrachunki z ZUS”.
Następnie na koniec roku obrotowego ustala się, czy jest to kwota, która będzie zwracana przez tę osobę jednostce prowadzącej księgi rachunkowe, czy jest to trwałe uszczuplenie kapitału własnego jednostki. W praktyce - najczęściej w spółkach cywilnych i jednoosobowych działalnościach gospodarczych - kwoty te przeksięgowuje się jako zmniejszenie kapitału podstawowego. W przypadku spółek jawnych wspólnicy często zwracają te kwoty spółce.
Czy należy zmienić zasady organizacji ksiąg rachunkowych w związku z obowiązkiem przekazywania ich do organów skarbowych, jaki ma zostać wprowadzony przez Polski Ład?
Nie, o ile księgi rachunkowe są prowadzone zgodnie z zasadami rachunkowości. Przypomnieć należy, że to ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 217; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 2106; dalej u.r.) reguluje zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych i tym samym ogólną strukturę JPK dla ksiąg rachunkowych. Zgodnie z nią księgi rachunkowe obejmują zbiory zapisów księgowych, obrotów (sum zapisów) i sald, które tworzą:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right