Podatek odroczony - prawidłowa metodologia ustalenia
W związku z aktualizacją aktywów powstają różnice przejściowe wynikające z różnej wartości bilansowej i podatkowej składników majątku jednostki. W takim przypadku jednostka ustala podatek odroczony.
Różnice przejściowe – w aktywach
W celu ustalenia podatku dochodowego odroczonego należy obliczyć wartość podatkową i różnicę przejściową w odniesieniu do poszczególnych aktywów i zobowiązań.
Zasady ujmowania, wyceny i prezentacji należności i zobowiązań z tytułu podatku dochodowego oraz aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego, którego podatnikiem jest jednostka, zostały uregulowane w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 2 „Podatek dochodowy”.
Podstawowe definicje związane z podatkiem odroczonym:
1. Wartość bilansowa składnika aktywów lub pasywów – wartość danego składnika aktywów lub pasywów ustalona zgodnie z zasadami rachunkowości.
2. Wartość podatkowa składnika aktywów lub pasywów – wartość danego składnika aktywów lub pasywów ustalona przy uwzględnieniu przepisów podatkowych.
Wartość podatkowa aktywów jest to kwota wpływająca na pomniejszenie podstawy obliczenia podatku dochodowego (podstawy opodatkowania po odliczeniach) w przypadku uzyskania z nich, w sposób pośredni lub bezpośredni, korzyści ekonomicznych. Taki sposób ustalania wartości podatkowej stosuje się do aktywów, z których korzyści są opodatkowane.
Wartością podatkową pasywów jest ich wartość bilansowa pomniejszona o kwoty, które w przyszłości pomniejszą podstawę podatku dochodowego (podstawę opodatkowania po odliczeniach). Jeżeli wskutek przeszłych zdarzeń rozliczenie zobowiązań jednostki w przyszłości spowoduje zwiększenie podstawy opodatkowania, wartość podatkowa zobowiązania jest równa wartości bilansowej powiększonej o kwoty, które w przyszłości powiększą podstawę opodatkowania.