Sprawozdawczość za 2021 r. – istotne zmiany dla klientów biur rachunkowych
Nowe rozwiązania, jakie będą obowiązywały przy sporządzaniu sprawozdań finansowych za obecny rok, wynikają przede wszystkim z ostatniej nowelizacji ustawy o rachunkowości, ale nie tylko. Będzie też można skorzystać z nowego standardu KSR 14
prawo bilansowe
Dotychczasowe zasady sporządzania sprawozdań zostały zmodyfikowane przez ustawę z 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o rachunkowości i innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2106), która zacznie obowiązywać 8 grudnia 2021 r., choć są wyjątki, które wejdą w życie 1 stycznia 2022 r. i 1 czerwca 2022 r.
Podpisze jedna osoba
Najważniejsze zmiany dla klientów biur rachunkowych są w zakresie podpisywania sprawozdań finansowych, sprawozdania z działalności i innych sprawozdań przygotowywanych na podstawie ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 217; dalej: u.r.). Przypomnijmy, zgodnie z tym aktem sprawozdanie finansowe oraz skonsolidowane sprawozdania finansowe sporządza się w postaci elektronicznej oraz opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym. Sprawozdania podpisuje osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, oraz kierownik jednostki, a w przypadku gdy jest to organ wieloosobowy, wszyscy członkowie tego organu. Po 1 stycznia 2022 r., jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy, sprawozdanie finansowe może podpisać co najmniej jedna osoba wchodząca w skład tego organu po złożeniu przez pozostałe osoby wchodzące w jego skład: