Artykuł
Obecne przepisy pozwalają na kreatywny sposób ustalania dotacji dla niepublicznych przedszkoli
Beata Patoleta: Samorządy powinny traktować osoby prowadzące niesamorządowe jednostki oświatowe jak równoprawnych partnerów. Nie nadużywać swojej nadrzędnej sytuacji i słuchać ich głosu, bo przecież są one partnerem gminy w realizacji zadań oświatowych, nie zaś konkurencją
Beata Patoleta, adwokat i ekspert ds. prawa oświatowego
Do końca października samorządy powinny zaktualizować kwotę dotacji dla niepublicznych placówek. Czy wszystkie stosują się do tego wymogu?
W trakcie roku budżetowego należy obligatoryjnie dwa razy zaktualizować stawki dotacji - po upływie 30 dni od miesiąca, w którym nastąpiło ogłoszenie ustawy budżetowej, oraz w październiku. Konieczność dokonania tej drugiej aktualizacji wynika z przepisów, w których ustawodawca przewidział, że ostateczna liczba uczniów przedszkoli gminnych jest ustalana na podstawie danych z Systemu Informacji Oświatowej - częściowo według stanu na 30 września roku poprzedniego, a częściowo według stanu na 30 września danego roku. Celem ustalenia dotacji należy zatem wydatki na utrzymanie dzieci w przedszkolach gminnych podzielić przez liczbę uczniów tych przedszkoli.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right