Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2021-09-01

Jaki obliczyć zasiłek chorobowy, gdy przysługująca premia nie została jeszcze wypłacona

Nasz pracownik zachorował w sierpniu tego roku. Zwolnienie lekarskie zostało wystawione na okres od 26 sierpnia do 3 września. Wynagrodzenie za pracę wynosi 3650 zł brutto. Oprócz pensji pracownik ma prawo do miesięcznego dodatku kasowego w wysokości 500 zł, zmniejszanego za okresy choroby oraz premii kwartalnych. Jednak premia za II kwartał nie została jeszcze wypłacona, a premia za I kwartał została wypłacona w zmniejszonej wysokości, bo pracownik przez cały luty chorował. Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego za 9 dni niezdolności do pracy?

odpowiedź

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia lekarskiego, tj. za dziewięć dni, należy obliczyć, zaliczając do niej zarówno wynagrodzenie zasadnicze i dodatek kasowy wypłacone za okres od sierpnia 2020 r. do lipca 2021 r., jak i premie wypłacone za IV, III i I kwartał. Ostatnią wypłaconą premię, tj. za I kwartał 2021 r. należy przyjąć w podwójnej wysokości, po odpowiednim uzupełnieniu.

Składniki za różne okresy

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Podstawa może być ustalona z okresu krótszego, np. gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia z tytułu stosunku pracy. Wtedy zasiłek oblicza się, przyjmując przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe tego zatrudnienia. Przez wynagrodzenie uwzględniane w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego rozumie się przychód pracownika, od którego naliczane są składki na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz chorobowe, finansowanych ze środków pracownika. Jest to kwota odpowiadająca 13,71 proc. tej podstawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00