Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2021-06-16

Celnicy będą gotowi na pakiet e-commerce

Grzegorz Kozłowski: Nowy system AIS/e-COMMERCE ułatwi wyłapywanie wszystkich nieścisłości wynikających ze składanych zgłoszeń. Będą one potem weryfikowane

fot. Michał Grubka/MF/Materiały prasowe

Grzegorz Kozłowski, dyrektor departamentu ceł w Ministerstwie Finansów

Od początku czerwca br. obowiązuje długo wyczekiwana nowelizacja prawa celnego oraz niektórych innych ustaw z 30 marca 2021 r. Która z tych zmian jest najważniejsza z punktu widzenia resortu finansów?

Najistotniejsze stanie się z pewnością wprowadzenie ujednoliconego postępowania, w którego konsekwencji będzie wydawana importerom jedna decyzja ze wszystkimi należnymi opłatami: cłem, VAT, akcyzą, opłatami paliwowymi i emisyjnymi. To zmiana, na której skorzystają wszyscy, tj. zarówno urzędnicy celno-skarbowi, jak i importerzy oraz reprezentujący ich pełnomocnicy. Przypomnę, że reguły były inne do czerwca br. Naczelnik urzędu celno-skarbowego, aby określić niezbędne należności celne i podatkowe związane z importem towarów, musiał wydać co najmniej dwie odrębne decyzje. To trwało. Zmiana ma też wymiar finansowy. Według naszych szacunków budżet zaoszczędzi na zniesieniu tego dualizmu ok. 700 tys. zł rocznie, choć czas, który tracili urzędnicy celno-skarbowi oraz importerzy, trudno przeliczyć na pieniądze. Jestem pewien, że prowadzenie wyłącznie jednego postępowania przy imporcie towarów jest dobrym rozwiązaniem, które ograniczy biurokrację i wynikające z niej koszty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00