Artykuł
Na co uważać, by nie zrobić błędów w rachunku zysków i strat
Dla wszystkich jednostek przygotowujących sprawozdanie finansowe jest on obowiązkowy. Ukazuje przychody i koszty według związku z podstawową działalnością jednostki. Stanowi też kwotowe ujęcie wszystkich pozycji składających się na wynik. Jest więc ważne, aby nie było w nim nieprawidłowości
Rachunek zysków i strat przedstawia działalność jednostki przez zmiany stanów aktywów i pasywów między dwoma kolejnymi dniami bilansowymi, z wyjątkiem niektórych zmian odnoszonych bezpośrednio na kapitał własny z pominięciem rachunku zysków i strat (np. różnice z aktualizacji wyceny aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży). Podpowiadamy, jak go przygotować i na co szczególnie zwrócić uwagę.
1. problem z przychodami
Jednostki sporządzające rachunek zysków i strat prezentują na początku przychody z działalności podstawowej. O ile w przypadku kalkulacyjnej wersji są to jedynie przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów, o tyle w wersji porównawczej pojawiają się dwie pozycje, które mają zrealizować zasadę współmierności przychodów i kosztów. Są to zmiana stanu produktów i koszt wytworzenia na własne potrzeby. Te pozycje w istocie odzwierciedlają wartość nakładów, które zostały poniesione w trakcie okresu sprawozdawczego, a następnie wykorzystane do innych celów niż uzyskanie przychodów w ramach podstawowej działalności operacyjnej jednostki. Jest to zatem wartość zmiany stanu magazynów wyrobów gotowych i produkcji niezakończonej oraz rozliczeń międzyokresowych biernych i czynnych. Należy zwrócić uwagę, że jednostki, które stosują uproszczenia polegające na nierozliczaniu kosztów przypadających na kilka okresów sprawozdawczych w całości przez zespół 4 (koszty rodzajowe), nie biorą pod uwagę rozliczeń międzyokresowych czynnych przy ustalaniu zmiany stanu produktów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right