Porada
Poradnia ubezpieczeniowa
- Dlaczego występowanie jako świadek na rozprawie nie może pozbawić zasiłku chorobowego
- Czy świadczenie rehabilitacyjne musi być przyznane z powodu tej samej choroby co zasiłek
- Na jakich zasadach zasiłek macierzyński otrzyma kobieta, gdy pracodawca uległ likwidacji
- Czy ratowanie spółki przed upadłością można zaliczyć do pracy zarobkowej pozbawiającej zasiłku
ZUS odmówił mi zasiłku chorobowego za pięć dni w styczniu, bo w przedostatnim dniu byłem na rozprawie sądowej jako świadek. Czy jest szansa na zmianę decyzji ZUS? Nie mogłem przecież odmówić stawienia się na rozprawę?
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa) zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Z kolei z art. 17 ust. 1 tej ustawy wynika, że ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku za cały okres tego zwolnienia.
Obowiązek stawiennictwa w sądzie w charakterze świadka wynika z przepisów kodeksu postępowania cywilnego. Co szczególnie ważne, za nieusprawiedliwione niestawiennictwo sąd skaże świadka na grzywnę, po czym wezwie go powtórnie, a w razie ponownego niestawiennictwa skaże go na ponowną grzywnę i może zarządzić jego przymusowe sprowadzenie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right