Artykuł
koszty
Śmieci kosztują coraz więcej
Opłaty za zagospodarowanie odpadów rosną w całej Polsce. To efekt zmiany przepisów, ale i rosnących kosztów pracy. Miasta próbują ograniczać ich wpływ na mieszkańców, jednak wciąż z małym sukcesem
Zagospodarowanie odpadów to coraz większe wyzwanie dla samorządów. Powodów jest kilka. Najważniejszy to zmienność przepisów, wymuszających na podmiotach działających na rynku gospodarowania odpadami coraz to nowych rozwiązań, inwestycji, zabezpieczeń, powodujących po ich stronie dodatkowe koszty.
Dobrym przykładem jest opłata środowiskowa. W 2017 r. zwiększyła się za wszystkie gazy lub pyły wprowadzone do powietrza oraz umieszczenie odpadów na składowisku. Do końca 2017 r. stawka wynosiła 24,15 zł, natomiast w 2020 r. już 270,00 zł za tonę.
Inny przykład to wprowadzenie obowiązku dla firm zajmujących się odpadami, instalowania od 2019 r. monitoringu wizyjnego o wysokiej rozdzielczości i instalacje przeciwpożarowe. Nowelizacja w tym zakresie zdezaktualizowała wszystkie wydane dotychczas zezwolenia, a za nowe firmy muszą nie tylko uiścić stosowne opłaty, lecz również wnieść wysoką gwarancję bankową.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right