Artykuł
Zmiany w ubieganiu się o świadczenia rodzinne
Na czym polegają zmiany w sposobie ustalania dochodu uprawniającego do świadczeń rodzinnych? Jakie dodatkowe dokumenty powinna przygotować osoba ubiegająca się o świadczenie pielęgnacyjne?
Świadczeniami rodzinnymi są zasiłek rodzinny oraz następujące dodatki z tytułu:
- urodzenia dziecka,
- opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego,
- samotnego wychowywania dziecka,
- wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej,
- kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego,
- rozpoczęcia roku szkolnego oraz
- podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania.
Do świadczeń rodzinnych należy zaliczyć także świadczenia opiekuńcze (zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne), jednorazową zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka i zapomogę wypłacaną przez gminy na podstawie art. 22a ustawy o świadczeniach rodzinnych (jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka).
Prawo do świadczeń - okres zasiłkowy
Prawo do świadczeń rodzinnych jest ustalane na okres zasiłkowy. Nie dotyczy to dodatku z tytułu urodzenia dziecka, dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego dodatku z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania, zasiłku pielęgnacyjnego i jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka. Prawo do tych świadczeń ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, do końca okresu zasiłkowego. Jeżeli osoba w okresie trzech miesięcy od wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności złoży wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego, prawo do zasiłku ustala się począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności. W przypadku ustalania prawa do świadczeń rodzinnych uzależnionych od niepełnosprawności osoby, prawo do świadczeń rodzinnych ustala się na okres zasiłkowy, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony. W tym przypadku prawo do świadczeń rodzinnych ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia, nie dłużej jednak niż do końca okresu zasiłkowego. Z kolei, w przypadku utraty ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności i ponownego ustalenia niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności stanowiącego kontynuację poprzedniego orzeczenia - prawo do świadczeń rodzinnych uzależnionych od niepełnosprawności ustala się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin ważności poprzedniego orzeczenia, jeżeli osoba spełnia warunki uprawniające do nabycia tych świadczeń oraz złożyła wniosek o ustalenie:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right