Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2008-09-30

Zasiłek wyrównawczy dla pracownika

Kiedy pracownikowi będzie przysługiwało prawo do zasiłku? Jak ustalana jest wysokość tego świadczenia?

Aneta Maj

Zasiłek wyrównawczy to świadczenie pieniężne przysługujące z tytułu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, a jeżeli konieczność poddania się rehabilitacji zawodowej spowodowana została wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową i wynagrodzenie uległo obniżeniu wskutek stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu - z ubezpieczenia wypadkowego.

Przyznanie i wypłata zasiłku

Prawo do zasiłku wyrównawczego z ubezpieczenia chorobowego przysługuje pracownikowi ze zmniejszoną sprawnością do pracy, wykonującemu ją w zakładowym lub międzyzakładowym ośrodku rehabilitacji zawodowej albo u pracodawcy na wyodrębnionym stanowisku pracy, dostosowanym do potrzeb adaptacji lub przyuczenia do określonej pracy. Zasiłek ten jest wypłacany, jeżeli uzyskiwane w tym czasie wynagrodzenie uległo obniżeniu w stosunku do wynagrodzenia uzyskiwanego przed rehabilitacją.

O potrzebie rehabilitacji zawodowej pracownika orzeka wojewódzki ośrodek medycyny pracy lub lekarz orzecznik ZUS. Od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS pracownikowi przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu do komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ciągu 14 dni od daty otrzymania orzeczenia. Zarzut wadliwości orzeczenia lekarza orzecznika ZUS może zgłosić również prezes ZUS w terminie do 14 dni od daty wydania orzeczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00