Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2018-06-29

Bezprawny zarzut stosowania mobbingu

1. Bezprawne postawienie pracownikowi zarzutu stosowania mobbingu narusza jego dobra osobiste, a w szczególności dobre imię, gdyż mobbing jest zachowaniem wysoce nagannym, patologicznym, a osoba, która go stosuje, zasługuje na jednoznaczną negatywną ocenę.

2. Skarbnik gminy jest osobą pełniącą funkcję publiczną w rozumieniu przepisu art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej.

Sąd okręgowy oddalił powództwo Ewy P. przeciwko Gminie N. o zapłatę zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych oraz zobowiązanie burmistrza Michała C., jako osoby reprezentującej pracodawcę, do podania do publicznej wiadomości sprostowania w przedmiocie przyczyn odwołania powódki ze stanowiska skarbnika gminy.

Stan faktyczny

Powódka od 1 maja 2004 r. do 18 marca 2007 r. pełniła funkcję skarbnika gminy N. Była dobrym i rzetelnym pracownikiem z fachowym doświadczeniem. Przez pierwsze dwa lata pracy powódki nie występowały konflikty, kontakt z pracownikami był oparty na relacji nauczyciel - uczeń. Od połowy 2006 r., czyli od momentu kontroli NIK, a następnie Regionalnej Izby Obrachunkowej, dochodziło do konfliktów pomiędzy powódką a pracownikami. Z uwagi na kontrole referat finansowy był obciążony dodatkowymi pracami na rzecz kontrolujących, co powodowało nerwową atmosferę z uwagi na dodatkowe obciążenie pracą zarówno pracowników, jak i powódki. Powódka wobec pracowników urzędu zachowywała się emocjonalnie. Mówiła zdrobniale po imieniu, po czym podnosiła głos lub krzyczała.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00