Artykuł
Ochrona stosunku pracy kobiet w ciąży
Ochrona trwałości stosunku pracy rozpoczyna się z początkiem ciąży pracownicy. Zakaz rozwiązywania umów o pracę obowiązuje również wtedy, gdy pracownica zaszła w ciążę w okresie wypowiedzenia, a po okresie wypowiedzenia przerwała ciążę. Ochrona obejmuje też sytuację, gdy ciąża zakończyła się poronieniem przed upływem okresu wypowiedzenia.
Marian Koszyński
Pracownice w okresie ciąży korzystają ze szczególnej ochrony stosunku pracy, która rozpoczyna się z początkiem ciąży. Zgodnie bowiem z art. 177 § 1 k.p. pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. Ten przepis nie ma zastosowania do pracownicy w okresie próbnym nieprzekraczającym jednego miesiąca (§ 2). Ochrona przewidziana w art. 177 § 1 k.p. rozciąga się na każdy stosunek pracy nawiązany przez kobietę będącą w ciąży, również więc na stosunek pracy nawiązany z drugim pracodawcą na czas nieokreślony, co stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z 30 maja 1979 r., sygn. akt I PZP 11/79.
Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, o czym stanowi § 4 art. 177 k.p. Przepis ten określa też, że pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right