Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2008-01-01

Bilans jednostki - rzeczowe aktywa obrotowe

Czy jednostka zawsze musi wyceniać produkcję w toku? Gdzie wykazać należności, które są wątpliwe, ale jeszcze nie skierowano sprawy o ich odzyskania na drogę sądową? Jak wycenia inwestycje krótkoterminowe jednostka, która ma obowiązek badania bilansu?

Jan Jasiński

Jak wspomniano w artykule zamieszczonym w nr 51-52 „Prawa Przedsiębiorcy”, aktywa stanowią zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, które są kontrolowane przez przedsiębiorstwo, a - według przewidywań - przyniosą w przyszłości korzyści ekonomiczne. Kolejną część bilansu stanowią aktywa obrotowe. W ich skład wchodzą: B.I. Zapasy, B.II. Należności krótkoterminowe, B.III. Krótkoterminowe inwestycje, B.IV. Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe.

Zapasy

Zapasy, zgodnie z układem bilansu, należy pokazać w podziale na:

B.1.1. Materiały,

B.I.2. Półprodukty i produkty w toku,

B.I.3. Produkty gotowe,

B.I.4. Towary,

B.I.5. Zaliczki na poczet dostaw.

- to nabyte rzeczowe lub czasami (ale ta sytuacja bywa rzadko) wytworzone przez jednostkę składniki majątku, przeznaczone do zużycia na własne potrzeby. Jako przykład można podać materiały biurowe, paliwo do samochodów, nośniki energii, części zapasowe wykorzystywane do naprawy środków trwałych, odzież roboczą i narzędzia, zwierzęta przeznaczone do uboju, opakowania, odpadki powstałe w toku produkcji. Mogą być one wyceniane także w cenie zakupu, która obejmuje kwotę należną sprzedającemu, bez podlegających odliczeniu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, a w przypadku importu - powiększoną o obciążenia o charakterze publicznoprawnym oraz o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania lub wprowadzenia do obrotu, łącznie z kosztami transportu, jak też załadunku, wyładunku, składowania lub wprowadzenia do obrotu, a obniżoną o rabaty, opusty, inne podobne zmniejszenia i odzyski. Można pominąć koszty zakupu towarów, ale tylko wówczas, gdy nie jest przez to zniekształcony wynik finansowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00