Składki od umów cywilnoprawnych zawartych z własnym pracownikiem
Poza umową o pracę pracodawca niejednokrotnie zawiera z własnym pracownikiem dodatkowe umowy o dzieło, umowy-zlecenia lub umowy o świadczenie usług. Zawarcie tego typu umów w większości przypadków skutkuje obowiązkiem uiszczenia należnych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Piotr Kostrzewa
Niektóre ustawy dla swoich potrzeb definiują pojęcie pracownika inaczej niż zostało to przyjęte w art. 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn.zm.), zwanej dalej k.p. W świetle art. 2 k.p. pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę, czyli osoba pozostają w stosunku pracy.
Ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 z późn.zm.), zwana dalej u.s.u.s., regulująca zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym, modyfikuje definicję pracownika sformułowaną w k.p. Artykuł 8 ust. 1 u.s.u.s. stanowi co prawda, że za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy, ale jednocześnie w ust. 2 i 2a wprowadza do tej definicji istotne zmiany.