Porada
Umowy długoterminowe
Kiedy jednostka może zaliczyć kontrakt jako długoterminowy? Jakie koszty pośrednie można zaliczyć do kosztów wykonania umowy? Jakie metody pomiaru stopnia zaawansowania wykonania usługi długoterminowej może stosować jednostka? Jak ustalić i zaksięgować przychody z tego tytułu?
Michał Banaś
Wraz ze wzrostem gospodarczym coraz więcej firm w swoich księgach rachunkowych dokonuje zapisów związanych z usługami długoterminowymi. Jednak zarówno ustawa o rachunkowości, jak i Międzynarodowe Standardy Rachunkowości nie posługują się pojęciem usług długoterminowych. I tak, MSR nr 11 posługuje się terminem „umowa o usługę budowlaną”, a ustawa o rachunkowości - „niezakończona usługa, objęta umową”.
Niezakończona usługa to objęta umową usługa, w tym budowlana, o okresie realizacji dłuższym niż 6 miesięcy i istotnym stopniu wykonania na dzień bilansowy.
Do charakterystycznych cech takiej umowy zalicza się wystąpienie następujących warunków:
- podstawą realizacja usługi musi być podpisana umowa pomiędzy zamawiającym i wykonawcą,
- wykonawca realizuje umówioną usługę w okresie niekrótszym niż sześć miesięcy, a co za tym idzie - umowa realizowana jest przez kilka okresów sprawozdawczych,
- wykonawca ujawnia niezakończoną umowę w swoim sprawozdaniu finansowym, jeśli stopień wykonania kontraktu na dzień bilansowy jest istotny. Oczywiście to sama jednostka określa w polityce rachunkowości, co oznacza istotny stopień zaawansowania prac.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right