Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-05-29

Kasy rejestrujące

Obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących istnieje już od 14 lat, ale nadal przepisy przysparzają wielu podmiotom sporo problemów i wątpliwości interpretacyjnych. Taki stan rzeczy wynika z różnych przyczyn, przy czym podstawowym problemem dla podatników - obok ciągłych zmian w zakresie tych przepisów - jest kwestia zawiłości przepisów regulujących zasady stosowania kas rejestrujących. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że kasa rejestrująca przejęła funkcję kontrolną transakcji, w których nabywcą jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Kasy fiskalne są bowiem instrumentem zmuszającym podatnika do ewidencjonowania obrotu, który nie musi być dokumentowany w inny sposób. Zastosowanie powyższego sposobu ewidencjonowania wynika zatem pośrednio z zasad funkcjonowania VAT, a w szczególności z zasady wzajemnej kontroli prawidłowości naliczania podatku przez kolejnych uczestników transakcji kupna-sprzedaży, będących podatnikami VAT.

Michał Szczypiór
Elżbieta Malinowska
Kasy rejestrujące poza restrykcyjną funkcją fiskalną przynoszą jednak podatnikom także wymierne korzyści, gdyż mogą oni dzięki nim skutecznie kontrolować:
- swoich pracowników pod względem rzetelności obsługi klienta oraz w kwestii uczciwości w odprowadzaniu gotówki za sprzedany towar,
- stan zapasów w magazynie czy na półkach, dzięki czemu łatwiej zapobiec nadmiarowi mało chodliwego towaru lub ustrzec się przed brakiem towarów popularnych, na które jest duży popyt.
Warto także podkreślić, że na wprowadzeniu kas rejestrujących skorzystali również klienci, gdyż spoczywający na sprzedawcy obowiązek wręczenia paragonu fiskalnego stanowi dla klienta ochronę przed nierzetelną obsługą ze strony sprzedawcy, np. pod kątem prawidłowości podsumowania zakupów czy wydania reszty gotówki.
1. Podmioty zobowiązane do stosowania kasy rejestrującej
Zgodnie z przepisami ustawy o VAT obowiązek stosowania kas fiskalnych ciąży na podatnikach dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. A zatem podstawowym kryterium decydującym o obowiązku ewidencjonowania obrotów i podatku należnego za pomocą kasy jest dla którego podatnik dokonuje sprzedaży towarów lub usług, natomiast nieistotny jest status sprzedawcy (producent, hurtownik), jak również fakt, że sprzedaż ta jest dokumentowana fakturami VAT. Każda dostawa towaru lub usługi, realizowana na rzecz ww. odbiorcy, musi więc zostać zarejestrowana na kasie fiskalnej, jeżeli nie korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania jej za pomocą kasy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00