Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-01

Emerytury - koordynacja systemów UE i EOG (cz. 2)

W nr 46 „PP” ukazała się pierwsza część artykułu, w której przedstawiliśmy, kto i na jakich zasadach może ubiegać się o emeryturę w sytuacji, gdy był ubezpieczony w więcej niż jednym państwie członkowskim. W drugiej części zaprezentujemy instytucje właściwe do składania wniosków ze względu na miejsce zamieszkania oraz instytucje właściwe na terenie Polski.

Andrzej Szybkie
Osoba ubezpieczona m.in. w państwie członkowskim, w którym mieszka, powinna złożyć wniosek do instytucji ubezpieczeniowej (właściwej) państwa zamieszkania. Wniosek ten składany jest w trybie dotyczącym wniosków składanych do instytucji tego państwa. Jeżeli zainteresowany podlegał ubezpieczeniom w innych państwach członkowskich, powinien je wskazać we wniosku. Do wniosku o emeryturę należy dołączyć dowody uzasadniające przyznanie emerytur w poszczególnych państwach członkowskich oraz wymagane dla obliczenia wysokości tych świadczeń.
W momencie złożenia wniosku o emeryturę w państwie zamieszkania wszczęta zostaje procedura mająca na celu ustalenie uprawnień do emerytur we wszystkich państwach członkowskich, w których zainteresowany był ubezpieczony. Jeżeli dana osoba nie chce jednak w danym momencie ustalania emerytury z określonego państwa, to może przy składaniu wniosku w instytucji miejsca zamieszkania wnieść o odroczenie rozpatrywania wniosku o emeryturę we wskazanym państwie.
PRZYKŁAD
Zainteresowany, urodzony w 1930 r., zamieszkały w Norwegii, był ubezpieczony w Polsce przez 8 lat, po czym wyjechał do Szwecji, gdzie podlegał ubezpieczeniom (pracował) przez 6 lat, a następnie w Norwegii przez 12 lat. Po osiągnięciu wieku emerytalnego może on ubiegać się o emeryturę z każdego z tych państw.
To, czy emeryturę taką uzyska, zależy od spełnienia przez niego warunków wymaganych do nabycia uprawnień emerytalnych w poszczególnych państwach członkowskich.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00