Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-10-17

Inwestycje przedsiębiorcy w wiedzę

Czy wydatek na kształcenie przedsiębiorcy można zaliczyć do kosztów? Czy ufundowane stypendium przez przedsiębiorcę korzysta ze zwolnienia od podatku?

Małgorzata Rymarz
W warunkach gospodarki rynkowej ciągłe doskonalenie i podnoszenie kwalifikacji zawodowych wydatnie wpływa na poprawę konkurencyjności świadczonych usług i produkowanych dóbr. Zarówno zakres, jak i formy kształcenia mogą być różnorodne: począwszy od najbardziej chyba popularnych kursów językowych, po specjalistyczne studia podyplomowe lub doktoranckie. Potrzeba edukacji dotyczy zarówno zatrudnionej kadry, jak i samych przedsiębiorców. Przy spełnieniu pewnych warunków wydatki z nią związane mogą zostać podatnikowi częściowo zrekompensowane poprzez wpisanie ich w ciężar kosztów podatkowych prowadzonej działalności gospodarczej.
Kształcenie właściciela firmy
Wydatki ponoszone przez podatników prowadzących działalność gospodarczą na naukę w formach szkolnych i pozaszkolnych są kosztami podatkowymi, bez żadnych ograniczeń kwotowych, jeżeli spełniają ogólne kryteria określone treścią art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Aby spełnić warunki powołanego przepisu, wybór profilu kształcenia powinien być dokonany pod kątem aktywności zarobkowej podatnika, tak aby zdobyta wiedza lub umiejętności praktyczne mogły być zastosowane w prowadzeniu działalności gospodarczej.
PRZYKŁADY
1.
Jolanta D. jako weterynarz prowadzi własną praktykę lekarską. Chcąc pogłębić wiedzę zawodową podjęła płatne studia specjalistyczne. W związku z tym, że zajęcia odbywają się w innym mieście, podatniczka zmuszona jest ponosić również koszty dojazdów na uczelnię. Jolanta D. zdaje sobie sprawę, że wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych mają oczywisty związek z uzyskiwanymi przychodami, poprzez zwiększenie zakresu i poprawę jakości świadczonych usług, ma jednak wątpliwości co do kosztowego charakteru wydatków poniesionych na dojazdy. Stanowisko organów skarbowych jest w tej mierze ugruntowane: jeżeli tylko podjęta edukacja jest zgodna z rodzajem i profilem prowadzonej działalności gospodarczej, a uzyskana wiedza może być w tej działalności wykorzystana, to do kosztów podatkowych można zaliczyć zarówno wydatki poniesione bezpośrednio na dokształcanie (np. czesne), jak i pośrednio z nią związane (np. dojazdy na zajęcia teoretyczne lub miejsca praktyki).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00