Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-10-10

Świadczenia chorobowe dla przedsiębiorców (cz. I)

Kiedy przedsiębiorca ma prawo do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa? Po jak długim okresie ubezpieczenia może uzyskać zasiłek chorobowy?

Piotr Kruszalski
Prawo do świadczeń pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa mają nie tylko pracownicy, ale również inne kategorie ubezpieczonych, a wśród nich osoby prowadzące działalność gospodarczą. Katalog świadczeń, jakie mogą otrzymać, jest węższy od tych, które przysługują pracownikom. Po spełnieniu określonych warunków przedsiębiorcy mają możliwość uzyskania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego oraz zasiłku macierzyńskiego. Nie przysługuje im natomiast zasiłek opiekuńczy oraz wyrównawczy.
Osoby wykonujące działalność gospodarczą są jedną z kilku grup podmiotów prowadzących pozarolniczą działalność, o których mówi ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887 z późn.zm.). Wykonywanie jednego z rodzajów pozarolniczej działalności jest zaś tytułem do objęcia ubezpieczeniami społecznymi na podstawie przepisów tej ustawy. Jednakże osoby wykonujące taką działalność nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu. Mogą one natomiast, na swój wniosek, zostać objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Fakt przystąpienia lub nieprzystąpienia do tego ubezpieczenia ma zasadnicze znaczenie z punktu widzenia możliwości nabycia uprawnień do świadczeń pieniężnych z tytułu choroby i macierzyństwa. Świadczenia te przysługują tylko tym osobom, które prowadząc działalność gospodarczą podlegają ubezpieczeniu chorobowemu.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00