comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-10-24
Składki za pracownika na urlopie wychowawczym
Kiedy pracodawca nie musi zgłaszać do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych pracownika na urlopie wychowawczym? Co ze składkami w sytuacji podjęcia pracy zarobkowej przez takiego pracownika?
Piotr Kostrzewa
Dla określenia sytuacji prawnej pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym w zakresie ubezpieczeń społecznych kluczowe znaczenie mają art. 6 ust. 1 pkt 19 i art. 9 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887 z późn.zm.). Pierwszy z przytoczonych przepisów wśród osób objętych obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych wymienia osoby przebywające na urlopie wychowawczym. Natomiast z drugiego z nich wynika, że osoby, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 8 i 19, a więc między innymi osoby przebywające na urlopie wychowawczym, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty i nie mają innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych. Przebywanie na urlopie wychowawczym nie stanowi tytułu do ubezpieczeń chorobowego i wypadkowego.
Ustalenie zakresu podlegania ubezpieczeniom społecznym
W okresie urlopu wychowawczego pracownik, korzystający z tego uprawnienia związanego z rodzicielstwem, pozostaje formalnie w stosunku pracy, ale na potrzeby ubezpieczeń społecznych nie jest uważany za pracownika, co ma istotne znaczenie dla ustalenia zakresu podlegania ubezpieczeniom społecznym. Dotyczy to szczególnie przypadku podjęcia przez taką osobę pracy na podstawie umowy o dzieło, umowy-zlecenia bądź innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego dotyczące zlecenia.
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka