Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-10-17

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Czy pracodawca może zaproponować pracownikowi rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron w trakcie urlopu wypoczynkowego? Czy porozumienie o rozwiązaniu umowy powinno mieć formę pisemną? W jakim terminie rozwiązuje się umowę o pracę?

Tadeusz Zawadzki
Przepis art. 30 § 1 k.p. określa przypadki rozwiązania stosunku pracy. Jednym z takich przypadków jest rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron. Przepisy kodeksu pracy dotyczące rozwiązania umowy o pracę w drodze porozumienia stron są niezwykle lakoniczne, co z pewnością jest przyczyną tego, iż ten tryb stanowi wyjątkowo prosty sposób ustania stosunku pracy. Nie oznacza to wszakże, iż nie obowiązują w tej materii żadne zasady. Otóż, jak to stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 4 października 2000 r., sygn. akt I PKN 58/00, wystąpienie przez pracodawcę lub pracownika z propozycją rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron stanowi ofertę zgodnego rozwiązania stosunku pracy, do której stosuje się odpowiednio art. 66 i następne kodeksu cywilnego w związku z art. 300 k.p. Tak więc mimo wszystko zarówno pracodawcy, jak i pracownicy powinni przestrzegać pewnych zasad, aby uniknąć sporów wynikających z ewentualnych nieprawidłowości.
Brak zakazów i ograniczeń
Przepisy kodeksu pracy nie nakładają obowiązku sporządzenia porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę na piśmie. Niewątpliwie jednak lepiej byłoby dla stron umowy, aby ze względów dowodowych porozumienie zostało zawarte w formie pisemnej.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00