comment
Porada
Data publikacji: 2005-09-05
Sprawozdanie z dyżuru telefonicznego
W dniach 3 i 10 sierpnia br. w siedzibie redakcji „Prawa Przedsiębiorcy” odbyły się dyżury telefoniczne z zakresu prawa pracy. Poniżej przedstawiamy najciekawsze pytania zadane przez Czytelników wraz z odpowiedziami.
Stosunek pracy
Niedawno zatrudniłem pracownicę w celu zastępstwa pracownika podczas jego choroby na okres do 30 września. Okazało się, że pracownica jest w czwartym miesiącu ciąży. Czy oznacza to, że jej umowa o pracę nie ulegnie rozwiązaniu po 30 września?
Nie Co prawda istnieje przepis określający, że umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Jednakże od tej zasady istnieje wyjątek, który stanowi, że powyższy przepis nie ma zastosowania do umowy o pracę zawartej w celu zastępstwa pracownika podczas jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
Podstawa prawna:
Zatrudniam kilku pracowników na podstawie umów o pracę zawartych na czas nieokreślony. Chciałbym dwóm z tych pracowników wypowiedzieć warunki pracy i płacy i zaproponować im umowy na czas określony. Czy to jest możliwe?
Przepisy prawa pracy dopuszczają jedynie wypowiedzenie wynikających z umowy warunków pracy i płacy. Oznacza to, że tzw. wypowiedzeniu zmieniającemu podlegają wyłącznie elementy umowy o pracę ustalane przez strony stosunku pracy, dotyczące warunków pracy i warunków płacy lub jednego z nich. Niedopuszczalna jest natomiast, dokonana w drodze wypowiedzenia zmieniającego, zmiana rodzaju umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony na umowę zawartą na czas określony.
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka