Data publikacji: 03.07.2018
Wystąpienie z OFE w celu uzyskania wcześniejszej emerytury
Kiedy możliwe jest unieważnienie umowy o członkostwo w OFE w celu uzyskania wcześniejszej emerytury? Jakie dokumenty należy dostarczyć do towarzystwa emerytalnego, aby było to możliwe?
Jan Witkowski
Reforma systemu emerytalnego, jaka miała miejsce pod koniec lat 90., podzieliła ubezpieczonych na trzy kategorie wiekowe. Pierwsza z nich to osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r., które przechodzą na emeryturę według „starych”, korzystniejszych zasad wraz z możliwością uzyskania uprawnień emerytalnych w niższym wieku lub przy obniżonym stażu pracy. Całość składek emerytalnych osób z tej kategorii wiekowej jest przekazywana do ZUS. Druga grupa ubezpieczonych to urodzeni po 31 grudnia 1968 r. Osoby te zostały włączone do nowego systemu emerytalnego, w którym nie ma wcześniejszych emerytur. Ich składki na ubezpieczenie emerytalne są w tym przypadku odprowadzane częściowo na konto w ZUS, a częściowo do otwartego funduszu emerytalnego wybranego przez daną osobę lub wylosowanego przez ZUS.
Szczególne uregulowania ustawodawca przewidział dla urodzonych w latach 1949-1968. Osoby z tej grupy wiekowej mogły dokonać wyboru między starym a nowym systemem emerytalnym przystępując (lub nie) do jednego spośród otwartych funduszy emerytalnych. Musiały to uczynić do końca 1999 r. W razie nieprzystąpienia do OFE mogą - pod pewnymi dodatkowymi warunkami - skorzystać z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę. W przeciwnym razie - co do zasady - nie mają takiej możliwości i muszą zaczekać z tym do ukończenia powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet lub 65 lat dla mężczyzn).