comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-12-13
Zawieszanie i zmniejszanie emerytur i rent (cz. I)
Jaki przychód wpływa na zawieszenie lub zmniejszenie emerytury lub renty? Czy obowiązek opłacania składek ma decydujące znaczenie przy ustalaniu tego przychodu? Jakie świadczenia wypłacane przez pracodawcę nie mają wpływu na pobieranie emerytury lub renty?
Dariusz Noszczak
Posiadanie prawa do emerytury lub renty nie przekreśla możliwości uzyskiwania przychodu, czy to z tytułu zatrudnienia, czy też z tytułu innej działalności zarobkowej. Ustawodawca wprowadza jednak pewne ograniczenia co do jego wysokości, ustanawiając określone progi zarobkowe, po przekroczeniu których pobierane świadczenie ulega zmniejszeniu (między 70 proc. a 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za ostatni kwartał kalendarzowy) lub nawet zawieszeniu (powyżej 130 proc. tego wynagrodzenia). Jedynie emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60 lat - kobieta lub 65 lat - mężczyzna) mogą zarobkować bez żadnych ograniczeń.
Zasadą jest, że na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia wpływa przychód osiągnięty z tytułu wykonywania działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego określonej w ustawie z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 z późn.zm). Taką działalnością jest wykonywanie zatrudnienia w ramach stosunku pracy, wykonywanie pracy nakładczej, pracy na podstawie umowy-zlecenia, umowy agencyjnej czy też prowadzenie pozarolniczej działalności, a także współpracy przy ich wykonywaniu. Szczegółowy wykaz działalności, z których przychód wpływa na zawieszenie lub zmniejszenie emerytury, prezentujemy w tabeli na str. 19.
Pozostało 85% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka