Data publikacji: 15.11.2004
Ewidencja księgowa towarów
W jaki sposób należy ujmować w księgach rachunkowych przychody i rozchody towarów? Jakie są zasady inwentaryzacji towarów?
Piotr Rybicki
dyrektor finansowy w firmie Myśliwiec ZAP-Petro Sp. z o.o.
Towary stanowią jeden ze składników zapasów. Zazwyczaj do towarów zalicza się artykuły nabyte od obcych kontrahentów z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży bez poddawania ich procesowi produkcji. Towarami są również wyroby gotowe z własnej produkcji, które ze względów technicznych nie mogły zostać wyodrębnione z ewidencji, a które to zostały przekazane do własnych punktów sprzedaży. Przez towary należy również rozumieć artykuły spożywcze, przeznaczone do sprzedaży w stołówkach i w punktach gastronomicznych, oraz produkty rolne, inwentarz żywy, surowce wtórne, które są przedmiotem skupu z przeznaczeniem do dalszej sprzedaży. Również nabyte grunty oraz inne nieruchomości, których nie można zakwalifikować do środków trwałych czy też do inwestycji, zaliczymy do towarów.
Ewidencja obrotu towarami
Obrót towarowy wiąże się z przychodem (nabyciem), składowaniem oraz rozchodem (wydaniem). Przychód polega na ich fizycznym ilościowym lub ilościowo-wartościowym przyjęciu na stan magazynowy. Przychód towarów zostaje potwierdzony dowodem Pz - przyjęcie towaru, lub dowodem Mm - przesunięcie międzymagazynowe. Natomiast rozchód z magazynu następuje w drodze wydania towarów na zewnątrz na skutek ich sprzedaży lub zwrotu dostawcy (np. w przypadku reklamacji). Dowodem potwierdzającym rozchód towaru (sprzedaż, reklamacja itp.) jest dokument Wz - wydanie (rozchód) zewnętrzne.