comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-10-04
Odwołanie oświadczenia o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron
Czy złożenie oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron wystarczy do rozwiązania tej umowy? Czy oświadczenie o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron można odwołać?
Jolanta Janus
Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron stanowi najprostszy sposób rozwiązania umowy o pracę. Warto jednak pamiętać o zasadach związanych z tym rodzajem rozwiązania umowy oraz o ograniczeniach możliwości odwołania złożonego oświadczenia woli.
Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron wymaga zgodnego oświadczenia woli obu stron umowy, decydujących się na rozwiązanie umowy w ustalonym terminie. Porozumienie to nie musi być sporządzone w formie pisemnej, choć dla celów dowodowych z pewnością zawsze lepiej jest, gdy zostało ono zawarte na piśmie. Zwykle następuje to przez złożenie pisemnej propozycji przez pracownika i wyrażenia na nią zgody przez pracodawcę.
Termin rozwiązania umowy
Wystąpienie z propozycją rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron stanowi w istocie ofertę zgodnego rozwiązania stosunku pracy, do której stosuje się odpowiednio - na podstawie art. 300 k.p. - przepisy kodeksu cywilnego (art. 66 i następne). Tak też wskazywał Sąd Najwyższy w wyroku z 4 października 2000 r. (sygn. akt I PKN 58/00). Oznacza to, że pracodawca może przyjąć ofertę pracownika chcącego rozwiązania umowy o pracę w określonym terminie przez zwykłe wyrażenie na nią zgody. Pracodawca nie jest tu jednak związany propozycją pracownika ani co do faktu rozwiązania umowy, ani też co do terminu, w którym miałoby to nastąpić. Jeżeli więc pracownik wskazał termin, kiedy miałoby dojść do rozwiązania umowy, to pracodawca może wyrazić zgodę na rozwiązanie umowy najpóźniej do nadejścia tego terminu. Może również bez żadnego uzasadnienia nie wyrazić zgody na rozwiązanie umowy w tej formie lub w tym terminie. Nie może natomiast wyznaczyć innego, późniejszego terminu i uznać, że to wówczas następuje rozwiązanie umowy, gdyż oferta rozwiązania umowy złożona przez pracownika wiąże tego pracownika tylko do dnia wskazanego w propozycji rozwiązania umowy. Późniejsze rozwiązanie umowy może więc nastąpić tylko wtedy, gdy pracownik wyrazi na to zgodę. A zatem zawsze konieczne jest osiągnięcie porozumienia między stronami co do daty rozwiązania umowy o pracę. Przy czym, jeśli strony wprost nie określiły terminu rozwiązania umowy, przyjmuje się, że rozwiązanie następuje w dacie zawarcia porozumienia. Podobnie wypowiadał się Sąd Najwyższy w wyroku z 11 stycznia 2001 r. (sygn. akt I PKN 844/00), stwierdzając, że nieokreślenie - choćby dorozumiane - w porozumieniu stron o rozwiązaniu stosunku pracy terminu jego ustania powoduje (podobnie jak przy zawarciu umowy o pracę - art. 26 k.p.) rozwiązanie tego stosunku w dniu zawarcia porozumienia.
Pozostało 75% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka