Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-09-20

Wierzytelności nieściągalne a koszty uzyskania przychodów

Jakie są warunki zaliczenia wierzytelności nieściągalnych do kosztów? Jak uprawdopodobnić nieściągalność? Czy podatnicy prowadzący KPiR mogą zaliczać do kosztów odpisy aktualizujące?

Tomasz Świetlikowski
Podatnicy często mają problemy ze ściąganiem przysługujących im wierzytelności. W przypadku takich trudności mogą oni - pod pewnymi warunkami - zaliczyć kwotę takiej wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów. Konieczne jest jednak odpowiednie uprawdopodobnienie nieściągalności. I tu pojawiają się problemy interpretacyjne, które szczególnie dotyczą podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Które wierzytelności mogą być zaliczone do kosztów?
Artykuł 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Z kolei art. 23 ust. 1 pkt 20 normuje, że nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, z wyjątkiem takich wierzytelności nieściągalnych, które uprzednio na podstawie art. 14 zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została uprawdopodobniona. Tak więc zasadniczo wierzytelności nieściągalne, bez względu na przyczynę ich nieściągalności, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Od zasady tej ustawodawca przewidział jedno odstępstwo dotyczące wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, spełniające kryteria określone w przepisie art. 23 ust. 1 pkt 20 ustawy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00