Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2004-05-24

Zmiana pracodawcy a modyfikacja treści stosunku pracy

Często można spotkać praktyki polegające na tym, iż niejako przy okazji dokonywania zmiany pracodawcy (art. 231 k.p.) „nakłania” się pracowników przejmowanych w tym trybie do zawierania z nowym pracodawcą umów o pracę na okres próbny. Czy ten przepis, przewidujący ciągłość zatrudnienia, dopuszcza możliwość powyższego modyfikowania treści stosunków pracy?

dr Wiktor Cajsel
Jak stanowi przepis art. 231 k.p., w kluczowych dla omawianej problematyki § 1 i 2, w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy, z zastrzeżeniem przepisów § 5. Za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, powstałe przed przejściem części zakładu pracy na innego pracodawcę, dotychczasowy i nowy pracodawca odpowiadają solidarnie.
Należy wskazać, iż bezwzględna ochrona trwałości stosunku pracy na podstawie art. 23 k.p. nie jest celem samym w sobie. Stanowi ona cenę, jaką przychodzi płacić pracodawcom za możliwość swobodnego dokonywania w ich przedsiębiorstwach przekształceń strukturalnych niezbędnych dla sprostania rygorom wolnorynkowej konkurencji. W pewnym sensie jest swoistym balansem wyrównującym pozycje prawne dwóch stron stosunku pracy. Przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę polega na tym, iż zakład ten, lub jego część, przechodzi z posiadania jednego podmiotu (dotychczasowy pracodawca) w posiadanie innego podmiotu, który w związku z tym staje się z mocy prawa pracodawcą przejętych pracowników (nowy pracodawca).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00