Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-02-16

Jak uniknąć błędów w sprawozdaniu finansowym?

Zasady prawidłowego sporządzania sprawozdań finansowych za 2003 r. wyjaśnia biegły rewident EWA JAKUBCZYK-CAŁY, prezes zarządu A&E CONSULT Sp. z o.o.

Red. Jakie problemy występują najczęściej przy sporządzaniu sprawozdań finansowych?
Ewa Jakubczyk-Cały: Przy sporządzaniu sprawozdań finansowych za 2003 rok jednostki gospodarcze już po raz wtóry są zobowiązane zastosować przepisy znowelizowanej ustawy o rachunkowości.
W toku naszej pracy z zakresu audytu i doradztwa podatkowego dokonaliśmy analizy najczęściej występujących problemów prezentacji i wyceny aktywów i pasywów, które, naszym zdaniem, powodują zniekształcenie prezentowanych sprawozdań. Można je sklasyfikować w następujących grupach tematycznych: instrumenty finansowe, utrata wartości aktywów, rezerwy na świadczenia pracownicze, leasing, podatek dochodowy odroczony.
Wszystkie te uchybienia dotyczą złamania dwóch nadrzędnych zasad rachunkowości - zasady współmierności i zasady rzetelności obrazu i ostrożności.
Red. Na czym polegają nieprawidłowości prezentacji i wyceny w przedstawionych przez Panią obszarach?
E. J-C.: Tematem najbardziej wrażliwym na błędy jest wyliczenie szacunków związanych z utratą wartości aktywów. Proszę zwrócić uwagę, że większość odbiorców sprawozdań chciałaby uzyskać jednoznaczną odpowiedź określającą wynik finansowy jednostki i oceniającą jej pozycję majątkową. Natomiast nauka rachunkowości w wielu obszarach nakazuje dokonywanie szacunków.
Sporządzający sprawozdanie, najczęściej mający pozytywny emocjonalny stosunek do swoich jednostek, z reguły nie doszacowują ryzyka. Rolą biegłego rewidenta jest ocena dokonywanych szacunków przez jednostkę, z uwzględnieniem założeń tych szacunków, przy zachowaniu zawodowej niezależności i sceptycyzmu.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00